Suusa ABC
Erinevad murdmaasuusatamise tehnikad.
Kaks põhilist murdmaastiili on klassikaline- ja uisustiil. Klassikaline suusatamine on vanim ja kõige äratuntavam tehnika.
Klassikalist sõidustiili saab sõita ettevalmistatud suusajäljega rajal või väljaspool rada maastikul. Klassikalise tehnika juures jäävad suusad paralleelseks ja osutavad sõidu suuna poole. Edasiliikumine toimub põhimõttel, et jalatõukel suusa keskosa puudutab lund ja pidamismääre või nn „kalasaba“ muster takistab suuskadel tahapoole libisemist, kuid aitab tõukel edasi liikuda.
Uisustiili suusatamine on väga sarnane jääl uisutamisele. Uisutades asetatakse suusad “V”asendis diagonaalselt üle raja. Suuskade põhi on sile (libe), st et ei ole vaja pidamismääret. Kuna enamus aega liueldakse, on uisutehnika kiirem kui klassikaline tehnika. Samas nõuab see suusatajalt paremat füüsilist ettevalmistust ja kulub rohkem energiat. Uisustiili kasutada on parim hästi ettevalmistatud ja kõva põhjaga rajal.
Milline murdmaasuusataja olen mina?
Küsi endalt kuhu sa soovid jõuda ja kui kiiresti.
-Võistlus/sooritamine (RACE/PERFORMANCE) Võidusõit ja treening, sa nõuad tippsaavutust oma suuskadelt. Fischer ja Atomic pakub laias valikus võistlussuuski, mis vastavad paljude erinevate võistlejate nõuetele:
- ekspert suusatajad/võistlejad: tippvõistlejad, kes elavad spordi nimel ja treenivad aastaringselt, vaatavad RCS, WC, Carbonlite võistlus mudeleid.
-spordiklubide sõitjad: treenivad regulaarselt, võistlevad vahetevahel ja soovivad tipp saavutus suuska, mis ei lähe katki. VASA Race/ Pro, SRC / SCS mudelid sobivad kõige paremini.
- Esimest korda võistlevad suusatajad: proovige Fischer RCR mudeleid.
- Juuniorid: ülalmainitud tehnoloogiatest on pakkuda ka Junior mudelid.
Maastikul ("BACKCOUNTRY")
Nendele suusatajatele meeldib ise omale rada tallata. Te suusatate looduslikes tingimustes ja teete ise endale rajad. Usaldusväärne varustus on vajalik, teie suusad peavad teid viima kohale ja ka tagasi tooma.
Sport
Te suusatate, et alla võtta, ja lõbu pärast! Põhiliselt rajal suusatamine, te soovite suuski mida oleks lihtne kontrollida ja ühtlasi mis pakuks teile püsivat ja usaldusväärset sooritamist.
Kas minu klassikalised- või rahvasuusad on minu jaoks õige jäikusega?
Murdmaasuusatamise juures on oluline suusa õige paine. Kui klassikalised suusad on liiga jäigad teie kehakaalule, siis jala tõukel libisevad suusad tagasi kuna pidamismääre ei puuduta lund. Liiga pehmed suusad ei võimalda head libisemist kuna pidamismääre on kogu aeg vastu suusarada. Õige paindega suusad võimaldavad hästi tõugata ja libiseda. Kui te soovite testida oma suuskade painet, proovige põhilist “One-Hand Two Hand” testi. Pange suusad põhjapidi kokku ja suruge ühe käega nii kõvasti kui suudate. Kui põhjad puudutavad üksteist siis on suusad liiga pehmed teie jaoks. Kui te ei suuda kahe käega suuskade põhjasid kokku suruda siis nad on liiga jäigad teie jaoks. Suusad on parajad kui te surute põhjad kokku kahe käega aga mitte ühe käega. Suuskade täpsemaks testimiseks on kauplustes spetsiaalsed mõõteriistad, mis aitavad vastavalt kliendi kaalule leida optimaalse paindega suusad.
Kas minu uisusuusad on õige paindega?
Kui teie suusad on liiga jäigad, siis kõval lumel on suusad ebastabiilsed ja pehmel rajal (lumel) on aeglased. Kui teie suusad on liiga pehme paindega, siis suusa keskosa puutub vastu maad ja pidurdab hoogu (takistab libisemist).
Milline pikkus on parim?
Lühikese suusaga on parem manööverdada ja suusad on kontrollitavamad. Pikk suusk on kiirem aga raskemini juhitav. Traditsiooniline suusapikkuse valimise rusikareegel: Uisustiili puhul: enda pikkus + 10 -15 cm. Klassikalise stiil: enda pikkus + 15- 20 cm. Traditsiooniline suusakepi pikkuse reegel: Klassikastiili puhul korrutage enda kehapikkus 0,85. Uisustiili puhul korrutage enda kehapikkus 0,9.
Uisusuuskade tabel:Klassikasuuskade tabel:
Lastesuuskade tabel:
HEAD LIBISEMIST!