Ultramoodne tahavaatepeegel

May 22

Ultramoodne tagatuli, et mitte öelda salvestav tahavaatepeegel :)


Lasime oma tiimisõitjal Evgeni Nikolaevskil testida tulitera kaameraga jalgrattatagatuld-radarit.

Garmin Varia Radar, päris nimi passis Varia RCT715. Mis jubin see on ja kuidas maitseb?
Tegu on kolmanda põlvkonna seadmega, mis sai endale lisaks kaamera. Salvestab kõike, mis toimub sinu kukla taga, kui oled parasjagu rattaga liikluses. Annab sinu pardakompuutril või kellal teada, et keegi taganttulijatest on sinust kiiremini möödumas, olgu see siis auto, mootorratas, teine rattur või kasvõi hobukaarik. Samas on ta ka väga korralik rattatuli.


Mina kasutan eelmist mudelit aastast 2017 ja olen ilma selleta sõitnud väga üksikud korrad. Küsite miks? Sest minu jaoks lisab see oluliselt turvatunnet. Umbes sama nagu kiiver. Et siis osake turvatundest pluss mugavus, et ma tean, millal ja kui kiiresti minust möödutakse. Põhimõte on lihtne, kinnitad radari sadulaposti külge ja ühendad selle oma Garmini või muu rattakompuga. Tuli vilgub või põleb neljal erineval moel ja kui sõiduk hakkab tagant lähenema, siis tuli läheb kiiremale ja eredamale vilkumisrežiimile. Tuli iseenensest paistab päevasel ajal kuskil 1,5 km kaugusele. Radar alustab tööd kui sinu ja tagant läheneja vahele on jäänud 140 meetrit. Samal ajal tekib rattakompule täpike või mitu täppi, mis näitab kui kiiresti ja mitu sõidukit tagant läheneb.


Miks see on hea? Lihtsalt mugav, sa sõidad näiteks üksinda tühjal teel. Selle ajaga jõuad sa kenasti minna rohkem teeserva, mis tavaliselt ei pruugi olla nii hästi hooldatud kui sõidutee ise. Taganttulija ei üllata ega ehmata sind. Argument, et ma ju kuulen, kui keegi tuleb tagant ei päde. Kuuled jah, kui on tuulevaikne ja auto vms transport on juba suhteliselt sinu kõrval ja sa ei jõua rahulikult reageerida. Argument, et ma võin pead keerata ja tagasi vaadata ka pole päris see. Kindlasti võid ja ka pead, aga kas sa tahad rahulikult sõita või vaadata närviliselt, mis toimub selja taga.


Radar on äärmiselt mugav ja mis põhiline, et oled ka ise paremini nähtav tänu korralikule tulele. Jah, linnaliikluses on palju autosid, mis sinust mööduvad, võib-olla on psühholoogiliselt vaja valmistuda ja näha, et kohe nüüd keegi jälle sinust mööda sõidab. 


Uus Garmin Varia RCT715 mudel sai endale nüüd ka kaamera, mis saab panna salvestama non-stop sinu taga toimuvat või ainult siis, kui keegi kiirem läheneb. Intsidendi korral paneb selle faili lukku, muus olukorras hakkab lihtsalt üle salvestama nagu ka kõikide autode pardakaamerad. Jällegi lihtne ja mugav. Paned peale ja unustad, ainult laadimise vaev (aku kestab kõikide tulede ja viledega 6 tundi). Kui miskit põnevat juhtub, saad faili kätte kas äpi või arvutiga ühendades.


Radarit ja kaamerat saad juhtida Garmin Edge-st. Saab öelda, et kindlasti salvesta viimane fail või muuta video või tule seadeid jne.
Äppi saab kasutada ka eraldiseisvalt ehk kui sul pole Garmin Edge, siis ka telefoniühenduse teeb sama töö ära.
Video kättesaamine äpist hetkel kõige kiirem ja mugavam ei ole, kuid see on pigem äpi mure, mis eeldatavasti muutub ajaga paremaks.

Kokkuvõttes on Garmin Varia Radar RCT715  väga mugav turvaseade liikluses hullavale igat masti ratturile.


Kompuutrid ja spidomeetrid
TAGATULED